The meals I prepare at home cost, on average, $4 for groceries. Another study done by Forbes showed that eating out was about five times more expensive than cooking at home.
Trending
- How facilities responds to storms, flooding in campus buildings
- Welcome Week leaders now paid in hopes of increasing numbers
- 5 Baylor sports storylines to look forward to in 2025-26
- Castle’s grand slam lifts baseball to 30th win of season 10-7
- What to Do in Waco: Summer Edition
- Liberty, justice for all: Dr. Van Gorder confronts racial oppression in new book
- Texas math teachers strengthen skills at School of Education’s academy
- Don’t believe myths about autism — reduce stigma by learning facts